Vissza design, grafika és webdesign cikkekhez
Készítsen saját QR kódot a Top School ingyenes Facebook alkalmazásával! A QR Creator alkalmazás lehetővé teszi az információk hatékony és gyors átadását. Hogy mi a QR, ebből a cikkből megtudhatja!
A QR kód (Quick Response Code/gyors válaszkód) egy adatmátrix, más néven kétdimenziós adattábla. Eredetileg a gépjárműgyártás folyamatainak nyomon követésére készült 1994-ben, kifejlesztése a Toyota leányvállalataként működő Denso Wave cég nevéhez köthető. Az okostelefonok piacra kerülésével egyre szélesebb körben vált népszerűvé. Főként a reklámipar alkalmazza plakátokon és más promóciós anyagokon, de a személyes azonosítás területén is elterjedőben van.
Használata nagyon egyszerű: a kamerának megmutatott kódot az erre a célra fejlesztett alkalmazás beolvassa és értelmezi (dekódolja). Míg az üzletekben az árucikkeken található hagyományos vonalkódban csak számok tárolhatók, addig a QR kódokban rejtett információ igen változatos lehet. Használható kép, szöveg, honlap vagy akár egy közösségi oldal profiljának gyors elérésére is. Összehasonlítva az egydimenziós vonalkóddal a QR kód beolvasása sokkal gyorsabb, tárolókapacitása pedig sokkal nagyobb, mint a hagyományosé.
A kódot egységes méretű fekete és fehér cellák alkotják, ezek tárolják az információkat. További négy speciális négyzetszimbólum található a sarkokban, amelyek segítségével a beolvasó eszköz meghatározza a kép méretét, tájolását és nézőszögét. A speciális elrendezés lehetővé teszi, hogy bármilyen irányból készíthető legyen róla fénykép. A feldolgozási folyamat végén a cellákból kiolvasott apró pontok bináris (kettes számrendszerű) karakterekre fordítódnak.
A kódok beolvasása során előfordulhat, hogy az esetleges valamely fényképezési hiba – mint például a rossz eszköztartás, alacsony képfelbontás vagy akár a rossz megvilágítás – miatt a QR kódon található jelpontok láthatósága jelentősen leromlik. A QR kódok fejlesztői figyelembe vették a hagyományos vonalkódok alkalmazása során szerzett tapasztalatokat, ezért egy úgynevezett Reed-Solomon hibajavító algoritmust építettek a rendszerbe. Ez négyszintű hibajavítást alkalmaz. Minél magasabb a QR hibajavítási szintje, annál kevesebb a kód tárolási kapacitása:
A számítástechnikában a legnagyobb veszélyt mindig a felelőtlen felhasználók jelentik, akik nem vesznek tudomást arról, hogy léteznek vírusok, veszélyes weboldalak, stb. Maga a QR ugyan nem tartalmaz vírust, de az utóbbi időben megjelentek olyan rosszindulatú weboldalakra irányító kódok, amelyek veszélyeztethetik a személyes adatokat vagy akár az eszköz normális működését. Éppen ezért mindenképpen telepíteni kell a mobil eszközre is vírusirtó programot!
Android készülékekre:
IPhone/IPad készülékekre:
Saját QR kód egyszerűen készíthető a Top School Oktató Központ Facebook oldalán található
QR Creator alkalmazás segítségével. Az alkalmazás ingyenesen elérhető bárki számára, aki csatlakozik a közösségi oldalhoz!
A többé nem vesznek el az elkészített QR kódok! A QR Creator segítségével csoportokba szervezheti és típus szerint rendezheti a QR kódokat egy egyszerű könnyen használható webes felet segítségével.